Z wyjątkiem gontów asfaltowych, żadne inne pokrycie dla dachów skośnych nie pozwala na nakładanie nowej warstwy pokrycia bezpośrednio na istniejące pokrycie dachowe. Wybierając gonty oszczędzasz czas, pieniądze i zarządzasz łatwiejszym i szybszym procesem renowacji. Jeśli spojrzysz nieco dalej w przyszłość, za pomocą gontów bitumicznych na dachu zmniejszysz negatywny wpływ na środowisko.
Różnica między remontem a wymianą pokrycia dachu
Pokrycie dachu na istniejącą warstwę jest również nazywane remontem dachu lub nakładką. W tym procesie dekarze montują nowy dach na istniejącym, tj. dodają nową warstwę gontów, co oznacza, że stary dach nie zostanie usunięty / zerwany.
Wymiana dachu to proces instalowania całkowicie nowego dachu, który obejmuje usunięcie/zerwanie starego. Dekarze muszą zedrzeć wszystko, aż do pokładu dachu, i po prostu zaczną od początku montaż nowego dachu, od nałożenia podkładu, a następnie zainstalują nowe gonty.
Kiedy montuję nowe gonty na istniejące pokrycie dachu
Kiedy szukasz ulepszenia dachu lub dach zaczyna zawodzić, ale jego konstrukcja i deskowanie są w ogólnie dobrym stanie, remont może być najlepszym wyborem dla Ciebie. Również wtedy gdy twoje gonty tracą granulowaną posypkę dekoracyjną i są zużyte z powodu wieku lub pogody, ale nie powodują przecieków, nie zwijają się ani nie kruszą się. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie nowej warstwy gontów na istniejącej warstwie.
Kiedy nie jest zalecane instalowanie nowych gontów na obecnych
Po kontroli dachu , profesjonalny dekarz przedstawi Ci raport lub zalecenia, wyjaśniające dlaczego Twój dach nadaje się do remontu lub do nałożenia gontów od nowa. Możesz poprosić o kilka wycen dotyczących ewentualnych kosztów naprawy dachu od różnych dekarzy, aby upewnić się, że postępujesz właściwie. W ten sposób możesz wybrać najlepszą opcję dla siebie. Jednym z głównych i najprostszych powodów, dla których dach nie nadaje się do remontu, jest zwijanie gontów, ponieważ nową warstwę gontów można zainstalować tylko wtedy, gdy istniejący dach jest całkowicie płaski i równy. Drugim powodem może być uszkodzenie deskowania dachu spowodowane np. gniciem lub osłabieniem desek.
Montaż nowych gontów krok po kroku
Przy zastosowaniu bitumicznych gontów dachowych IKO w połączeniu z najlepszymi technikami renowacja dachu staje się w większości przypadków prostym i niedrogim zadaniem. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek projektu najpierw sprawdź, czy istniejąca warstwa gontów dachowych może pozostać na miejscu, czy też musi zostać usunięta. W zależności od lokalnych przepisów budowlanych można nałożyć co najmniej trzy warstwy gontów, zanim konieczne będzie zdjęcie gontów.
Kilka ważnych wskazówek:
- Wytrzymałość konstrukcji dachu musi być wystarczająca, aby utrzymać dodatkowe obciążenie nowej warstwy gontów dachowych.
- Powierzchnia dachu musi być płaska. Jeśli widoczne są ugięcia, mogą występować problemy konstrukcji lub deskowania wymagające naprawy.
- Rozetnij i przybij gwoździami wszystkie pęcherze, wypukłości w gontach aby uzyskać płaską powierzchnię.
- W razie potrzeby wyprostuj krzywo wbite gwoździe.
- Sprawdź czy będzie możliwe dobre zakotwienie gwoździ w nowej warstwie gontów dachowych.
- Istniejąca powierzchnia musi być dość gładka.
- Przybij odstające krawędzie i narożniki gontu.
- Wymień zawilgocone płyty OSB lub inne podłoże pod gontami a także zużyte obróbki blacharskie (kominowe i rynnowe).
- Gonty na obróbkach nadrynnowych i wiatrownicach muszą być ułożone równo i prosto. Zapobiega to podciekaniu wody pod stare gonty na dachu.
- Wentylację kalenicową należy zamontować od nowa
Wymagania dotyczące montażu
Przed rozpoczęciem ponownej instalacji sprawdź całą konstrukcję dachu pod kątem ewentualnych wad. Istniejący dach powinien być suchy przed ponownym nałożeniem gontu, ponieważ uwięziona wilgoć może skrócić żywotność konstrukcji dachu. Przed zastosowaniem oczyść dach z piasku, mchu i grzybów. Zdemontuj obróbki kalenicy i naroży. Po nałożeniu nowej warstwy należy zainstalować nowe naroża i kalenice. Upewnij się, że gwoździe są wystarczająco długie, aby zapewnić wystarczające zakotwienie. Do przybicia nowych gontów na narożach i kalenicach potrzebne są jeszcze dłuższe gwoździe. Zastanów się nad wymianą starej metalowej obróbki na nową. Wszystkie istniejące uchwyty montażowe należy usunąć ze starej warstwy i ponownie zainstalować w nowej warstwie.
Techniki aplikacji
Istnieją dwie techniki nakładania ponownego gontów, które chcemy podkreślić: mostkowanie i zagnieżdżanie.
Metoda mostkowa
Metoda mostkowa pozwala nowej warstwie gontów pokryć 2 lub 3 warstwy istniejących gontów. Po nabiciu nowej warstwy gontów dach wygląda zazwyczaj poprawnie a metoda ta jest powszechnie stosowana przy nakładaniu gontów metrycznych na gonty angielskie lub na gonty drewniane. Instalacja przy użyciu tej metody może prowadzić do „telegrafizacji” materiału bazowego. Oznacza to, że kształt poprzedniej warstwy gontu (np. sześciokąt) może być widoczny na nowej warstwie przy odpowiednim oświetleniu.
Metoda zagnieżdżania
Metoda zagnieżdżania zwykle minimalizuje wspomniane powyżej „telegrafowanie” i jest powszechnie stosowana przy nakładaniu gontu na gont o podobnych rozmiarach. Zagnieżdżanie minimalizuje nierówny wygląd dachu w porównaniu z metodą mostkowania. Instalacja przy użyciu tej metody może skrócić czas montażu i spowodować większe zużycie gontów.
Metoda zagnieżdżania polega na rozpoczęciu montażu poprzez dosunięcie górnej krawędzi nowego gontu dachowego do dolnej krawędzi istniejącego gontu dachowego i przybiciu gwoździami.
Uwaga:
Spróbuj dopasować nowe gonty dachowe do istniejących przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tej techniki. Widoczna część gontów dachowych, czyli ich kształt (sześciokąt, łuska, prostokąt) decyduje głównie o tym, jaka będzie wyglądać nowy dach.
Wniosek:
Ponowne nałożenie gontu jest świetną opcją dla tych, którzy mają ogólnie dobry dach, który zbliża się do końca swojej żywotności lub dach, który przestaje spełniać swoją funkcję. W przeciwieństwie do wymiany pokrycia dachu, nie wymaga zerwania, co oznacza, że zmniejsza zarówno czas, jak i koszty projektu. Zawsze dobrze jest skonsultować się z zaufanym dekarzem, który może przeprowadzić inspekcję, dokładnie oszacować i doradzić, która opcja jest dla Ciebie najlepsza.